• image

Łukasz Andrzej Turski

prof. dr hab. Łukasz Andrzej Turski

tel. 502-563-316 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

16 kwietnia 2012 r. – Co każdy człowiek powinien wiedzieć z fizyki, ale wstydzi się zapytać fizyków: woda w kuchni i nie tylko

turski(ur. 18 listopada 1943) – fizyk, specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej; popularyzator nauki i publicysta. Jest fizykiem teoretycznym, profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i w Katedrze Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Szkoły Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Biografia Absolwent Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (1960)[1]. W 1965 ukończył studia w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest fizykiem teoretycznym, profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i w Katedrze Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Szkoły Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Opublikował około sto prac naukowych z fizyki. Zajmuje się m.in. dynamiką procesów wiązania się cząsteczek i atomów na powierzchni kryształów (zob. adsorbcja) i procesami dyfuzji kolektywnej na powierzchni kryształów.

Autor artykułów popularnonaukowych. Był autorem programów telewizyjnych z cyklu Czym jest... Wygłaszał felietony w Radiu BIS. Był jednym z pomysłodawców budowy Centrum Naukowego "Kopernik". W 1998 został laureatem nagrody im. Hugona Steinhausa za zorganizowanie pierwszego Pikniku Naukowego. W latach 2000-2004 był członkiem Komitetu Badań Naukowych. W 2000 roku otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za działalność popularnonaukową. W swoim wykładzie laureata medalu Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie nauki powiedział m.in. fizyka jest jedyną nauką, która stworzyła spójny gmach ilościowego i jakościowego opisu zjawisk. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk.

Drukował w czasopismach "Znak", "Tygodnik Powszechny", "Wprost", "Odra", "Forum Akademickie" i "Rzeczpospolita" na tematy dotyczące m.in. polityki nauki, zmian klimatu i energii jądrowej.

Ordery i odznaczenia

• Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (22 kwietnia 2011)

Kalendarz

loader

Działania naszego urzędu